Ovaj blog post je deo serijala “Doručak u Beogradu“. Pogledajte i sve druge postove na tu temu u celoj kategoriji. A tu je i brzi spisak restorana sa doručkom
Update 05.12.2024: Originalni opis Intergalactic Diner iz marta 2019 godine možete pročitati na kraju ovog teksta.
Brzi info:
- Doručak od: 08h do 12h (i vikendom)
- Cene: između 455 do 725 dinara po porciji
- Adresa: Internacionalnih brigada 22
- Odvojeni nepušački deo: da
- Napomena 1: Postoji i Intergalactic na Banovom Brdu i Novom Beogradu, mi smo doručkovali u ovom u Internacionalnih brigada
Bez obzira na to ko šta mislio o Intergalactic dineru, njegovoj ponudi, originalnosti, konceptu i naravno hrani, ovaj lanac restorana opstao je i ostao jedan od vodećih na lokalnoj sceni. Nakon originalnog i prvog lokala na Vračaru proširio se i na nekoliko drugih lokacija širom Beograda. Jedna od stvari koja je izdavajala ovaj lanac u odnosu na druge je i radno vreme od 24h, što je teorijski značilo i da doručak možete da poručite i od 7 ujutru, možda i ranije (mada to nismo isprobali). Doba korone uvelo je izmene u mnoge lokale, tako i u ovaj, pa objekat više ne radi “around the clock” a doručak se služi od 08 ujutru.
Da bismo ostali dosledni, posetili smo isti onaj Intergalaktik u koji smo otišli i u martu 2019 godine. Da li se nešto promenilo?
Lokacija, enterijer….
Ukratko – nije! Ljubitelji tradicije sigurno će se obradovati kada čuju da je Intergalaktik identičan kao što je bio pre 5 godina. Što ima svoje dobre i loše strane. Vidi se izvesna dotrajalost objekta, kako zidova tako i nameštaja, ali mimo toga sve drugo funkcionše kao i pre. Meni je osvežen, pre svega u vizuelnom smislu, jer je ponuda skoro pa identična kao pre pet godina. Izuzev cena, razume se.
To znači da vas u Intergalaktiku čekaju dobro poznati sastojci (jaja, kobasice, slaninica) ali spakovani na Intergalaktik način i isto tako nazvani prateći “svemirsku” tematiku. Cenovno, ne možemo reći da je Intergalaktik na onom nivou od pre, jer je tada bio dosta povoljniji nego konkurencija, ali nisu ni na drugom kraju spektra. No, ima i tu izvesnih promena, o kojima ćemo kasnije.
Meni
Meni je, kao što smo rekli, ostao skoro pa identičan kao pre. Tu su opcije sa jajima (Ready 2 Scramble), zatim miks više stvari u jednom obroku po ugledu na recimo engleski doručak (Bigie’s or Lightie’s) i konačno Deckers, izbor sendviča.
Ono što je i pre izdvajalo Intergalaktik a izdvaja i dalje je “Solo & Extra” odnosno “Mix and Match” ponuda, putem koje ste u prilici da napravite sopstveni doručak na način koji vama odgovora. Doduše u novom meniju nisu pobrojane stavke niti njihove cene, što može biti pomalo nezgodno u slučaju da ne znate šta želite ili da prosto hoćete da saznate koliko će vas takav obrok koštati. I pored toga, ovo je svakako pohvalna opcija jer omogućava da sami kreirate obrok baš onako kako želite. Prečesto se, kada obilazimo restorane, dogodi da određeni doručak ima jedan ili dva sastojka koji ne želimo, a nekad čak ne mogu biti ni isključeni, bez obzira što napomenemo da hoćemo da ga platimo ali ne želimo da bude serviran (na primer, pohovani kačkavalj, ili hash brown itd).
Stoga, ako vam je idealni doručak 6 jaja na oko i pet porcija slaninice, ili tri jaja u omletu i dve kobasice, to će vam Intergalaktik napraviti.
Continental vs Intercontinental
Zarad ovog bloga odlučili smo se da ne pravimo sami našu kombinaciju (ali ćemo jednom morati, od na primer 10 jaja i 6 porcija slaninice!) pa smo izabrali kontinentalni i interkontinentalni obrok.
Sličnog koncepta, malo drugačije izvedbe, Intercontinental donosi juneću kobasicu (za koju nismo 100% sigurni da je juneća), tri jaja na oko sa čedar sirom preko i grilovano povrće (luk i paprika). Zanimljivo sortirano uz želju za dodatnom količinom grilovanog povrća.
Continental sa druge strane čine tri jaja na oko, ementaler, slaninica i grilovani paradajz. Iznova, zvuči obimno, nije toliko, ali je daleko od toga i da je malo. Tri jaja daju dovoljno proteina da kačkavalj i slaninica to sasvim solidno dopune. Zamerka ide za paradajz kojim nismo oduševljeni, ni samim “primerkom” paradajza a ni načinom pripreme.
Uz oba doručka dobijate i prilog “sos”, senf za kobasicu interkontinentala ili majonez i kačkavalj u continental slučaju.
Uz obroke stižu i zemičke odnosno “burger bun”, koje same po sebi nisu baš dobar izbor za doručak.
Kada su sastavni deo burgera, upiju njegove sosove, možda su i malo zagrejane, jedete ih zajedno sa mesom pa možda i ne osetite njihov pravi ukus. Ovako, samostalne, najviše podsećaju na zemičke kojih se oni srednjih godina sećaju iz vrtića.
Piće
Intergalaktik pored standardne ponude pića nudi i pregršt šejkova i mikseva, a i u stilu pravog dajnera – filter kafu. Ona se u njihovom slučaju može i besplatno dopuniti, baš kao što je slučaj u američkim lancima ovog tipa.
Dva za jedan doručak i besplatno piće
Polako dolazimo i do veoma bitnog dela priče oko Intergalactic doručka, koji smo napomenili pri vrhu. Već smo istakli da objekat nudi filter kafu koja se može besplatno dopunjavati, odnosno, plaćate samo jednu a možete popiti dve, tri, pet…
Slično kao i neki drugi objekti, Intergalactic u okviru “mix” doručka (ovih skupljih, od 725 din) u cenu nudi i “piće za doručak” što podrazumeva čaj, kafu, jogurt, mleko ili sok od pomorandže, što takođe doprinosi uštedi odnosno smanjenom finalnom računu.
Po izlasku iz kovid krize, uveli su i raznorazne promotivne dodatke – besplatan obrok za decu određenim danima, 1+1 burgeri utorkom i za nas posebno interesantan – 1+1 doručak radnim danima od 8 do 10h. To znači da u praksi poručivanjem jednog obroka, drugi dobijate gratis. Kada tome dodamo i da je uz “jači” doručak piće uključeno u cenu, dolazimo do toga da dva “miks” doručka sa pićem između 8 i 10 koštaju 725 dinara dok dva manja koštaju ispod 500. Ovo je ubedljivo najbolja ponuda za doručak koju možete imati u gradu! Bilo da doručkujete sa nekim i to ukupno platite nešto preko 700 dinara za obe osobe, ili da ste toliko gladni da solo uzmete dva doručka za taj novac, najverovatnije nećete pronaći ekonomičniju ponudu u gradu.
Ocena 9/10
Iako se vidi da Intergalaktik ne uspeva da odoli zubu vremena i iako je doručak pomalo izgubio svoj kvalitet koji ga je krasio u početku, zbog 1+1 ponude i uračunatog pića nešto nižu ocenu nego što smo dali 2019 opet smo podigli na dobru devetku.
Na kraju krajeva, doručak se služi od 8 što je takođe ne tako često a ne smemo zaboraviti ni nepušački deo koji nažalost nije standardni deo ponude restorana kod nas.
Intergalactic Diner – od 07
Update: 05.12.2024 – ispod je originalni tekst o Intergalaktik dineru objavljen u martu 2019 godine.
Brzi info:
- Doručak od: 07h do 12h (i vikendom) tj. 24h
- Cene: između 200 i 400 dinara po porciji
- Adresa: Internacionalnih brigada 22
- Odvojeni nepušački deo: da
- Napomena 1: Postoji i Intergalactic u hotelu Jugoslavija, mi smo doručkovali u ovom u Internacionalnih brigada
- Napomena 2: Intergalactic radi 24h dnevno, u teoriji bi doručak trebalo da možete da dobijete i pre 07h, ali mi smo probali od 07h pa tako i beležimo.
Intergalactic Diner je napravio pravu malu revoluciju u domenu burgera i tog koncepta američkih dinera kada se pojavio kod nas pre nekoliko godina. (Ham)burgeri + džuboks na žetone, šejkovi i neograničena filter kafa verovatno su nešto najbliže što američkom dajneru možete da doživite u Srbiji. Pored jela “preko dana” u ponudi je i doručak, koji izgleda ovako:
Prvo i najvažnije, kao što smo stavili u napomeni i naslovu, Intergalactic služi doručak “od jako rano”. Mi smo isprobali od 07h, mada bi u teoriji, pošto lokal radi 24h, trebalo da možemo da doručkujemo i ranije. Doduše, po “raspoloženju” radnika u 07h, nismo sigurni koliko bi bili radi za pravljenje doručka u 5 ujutru. Možda isprobamo leti! 🙂
Druga bitna stavka, koju Intergalactic nudi a nije tako česta na ostalim mestima je mogućnost da formirate doručak baš onako kako želite. Svaka stavka koja je u ponudi ima svoju cenu, pa ukoliko želite omlet od 6 jaja sa slaninicom i javorovim sirupom, ili kajganu sa mocarelom i sladoledom – nije problem!
Za one koji su neodlučni ili nisu kreativni, postoje i već formirani obroci, takođe ih možete videti na meniju iznad. Dobro su osmišljeni i neobični. Malu zamerku moramo izneti na kontinentalni doručak, koji bi trebalo da simulira engleski, ali je dosta daleko od njega.
Porcije su solidne veličine i dovoljne za doručak a dodatni benefit je što praktično za sve sa menija možete odabrati na koji način želite spremljena jaja. Ako vam se dopada neka od opcija ali baš ne biste da bude omlet nego na oko ili kajgana, možete da zatražite i tako ćete i dobiti.
Piće
Obratite pažnju da određeni obroci u sebi već imaju uključeno piće. Mimo toga, Intergalaktik nudi standardnu ponudu napitaka a ono što bismo izdvojili je filter kafa koja je, po američkom fazonu – “free refil” odnosno možete je dosipati koliko god puta želite. Ovo pravilo važi tokom čitavog dana a ne samo za doručak.
Mapa
Ocena: 9 / 10 i preporuka za odlazak
Intergalaktik od nas u ovom trenutku dobija najveću ocenu koju smo dali nekoj lokaciji za doručak, razlozi su mnogobrojni.
Cene su umerene, mesto radi od 7 sati, ponuda je šarena i pored toga nudi mogućnost da sami kreirate svoj obrok. Filter kafa je sa besplatnim refillom a ujedno je i povoljna (kao što su i čaj, jogurt i slično) a poseduje i odvojeni deo za nepušače. Ako si ljubitelj omleta, definitivno najbolje mesto!
Ocena restorana dodeljena na bazi posete iz marta 2019. Revidiranje ocene obavljamo ne pre 6 meseci od prethodnog ocenjivanja.